No Banner to display

No Banner to display

No Banner to display

Dworzec w Budapeszcie przepełniony imigrantami

Na dworcu Budapest Keleti wciąż koczuje duża ilość imigrantów. Węgrzy nie wiedzą na razie, co z nimi zrobić. Nie mają zamiaru przepuścić ich dalej do Niemiec i Austrii.

Dziś (czwartek 3 września) rano węgierska policja przestała blokować stołeczny dworzec. Przez dwa dni nie dopuszczała na perony imigrantów, którzy chcieli dostać się do pociągów jadących dalej na zachód. Węgrzy nie chcieli puścić ich dalej bez ważnych dokumentów, z kolei imigranci nie chcą ich wyrabiać. Po zdjęciu blokady ok. 1000 imigrantów weszło na dworzec, a znaczna część weszła do wagonów, mimo komunikatów, że żaden z pociągów nie odjedzie do Wiednia i dalej.

Wg Reutersa, ok. 12 jeden pociąg ruszył jednak w kierunku Austrii, do Sopronu. Przejechał ok. 40 km, a następnie został zatrzymany i przeszukany przez policję. Wszystkim imigrantom kazano go opuścić, a ci zaczęli protestować i kłaść się na torach. Niektórzy uciekli, obawiając się, że zostaną przetransportowani do obozów dla uchodźców, a potem zawróceni.

Premier Viktor Orban udał się w związku z tym na nadzwyczajne spotkanie z Martinem Schultzem, szefem Parlamentu Europejskiego.

Obawy Węgrów co do przepuszczania ich dalej są o tyle uzasadnione, że zgodnie z unijnym prawem każdy kraj UE może ich odesłać z powrotem do państwa, gdzie przekroczyli po raz pierwszy granicę Unii, czyli Węgier. Ich stały szlak wiedzie z Turcji przez Grecję, Serbię (gdzie podobne kłopoty są na dworcu w Belgradzie), Węgry i dalej, większość z nich chce dostać się do Niemiec. Część podróżuje do Francji, aby przez Eurotunnel dostać się do Wlk. Brytanii. Francuzi również zmagają się z falą imigracji, więc nie tylko nie przeszkadzają im w podróżach za Kanał La Manche, ale wręcz po cichu pomagają- np. organizując w nadbrzeżnym Calais długie objazdy dla TIR-ów, na których uchodźcy mogą dostać się do wolno jadących pojazdów. Ten sam problem dotyczy Włochów (Sycylia) i Hiszpanów (Ceuta i Melilla na afrykańskim wybrzeżu).

Nie brakuje oczywiście głosów sentymentalnej solidarności z tymi osobami. Anonimowy artysta Banksy zamieścił w sieci zdjęcia graffiti, nawołujące do pomocy imigrantom. Jednak praktyka pokazuje, że jedyny środek zaradczy to stłumienie wojny domowej w Syrii i wspólne uderzenie na siły ISIS na Bliskim Wschodzie. Przyjmowanie i rozmieszczanie uchodźców w krajach całej Unii jest jak gaszenie ognia benzyną. Ponadto, jak zwraca uwagę Miriam Shaded, szefowa Fundacji Estera, opiekującej się imigrantami przyjętymi przez Polskę, do Europy przybywają przede wszystkim najsilniejsi, młodzi mężczyźni, bo tylko oni mają szansę przeżyć podróż. Nie brakuje wśród nich bojowników ISIS.

 

Kamil KsiążekREKLAMY
Dobre Zamienniki Perfum | Praca dodatkowa |

Warning: require_once(/users/sh204231/www/1435pl/8736c3565e18c1603da9fe10e70c1825/SeoPilotClient.php): failed to open stream: No such file or directory in /users/0031/sh204231/www/1435pl/wp-content/themes/reporter/footer.php on line 30

Fatal error: require_once(): Failed opening required '/users/sh204231/www/1435pl/8736c3565e18c1603da9fe10e70c1825/SeoPilotClient.php' (include_path='.:/usr/local/php56-cgi/include:/usr/local/php56-cgi/lib:/conf/php/php56/pear:/usr/share/pear') in /users/0031/sh204231/www/1435pl/wp-content/themes/reporter/footer.php on line 30